Nesem, nesem Morenu

V sobotu 17. března dopoledne se žáci Základní školy Dělnická, spolu se svými rodiči, sourozenci a známými, sešli ve sportovním areálu školy, aby odsud společně vyrazili průvodem k řece Olši, kde utopili paní zimu, neboli Morenu.

 

 

U školy nejdříve za pomoci občanského sdružení Velesův lid vyrobili Morenu ze slámy a zavěsili na ni vyfouknutá vajíčka na stuhách. Poté už nic nebránilo tomu, aby slavnostní průvod za burácení bubnů a davovým skandováním říkadel a písní vyrazil přes centrum města k řece.
Nastal okamžik, na který všichni zúčastnění čekali. Morenu zapálili a hodili do řeky. Děti na symbol zimy, plující na hladině Olše podle tradice házely kameny a zimu tak pro tento rok vyprovodily z města.
Celá akce se konala pod záštitou ředitele Základní školy Dělnická Mgr. Petra Jurase a občanského sdružení Velesův lid, který se zabývá oživlou historii Velké Moravy.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>