Plstění II – výrobní postup

plst-ss-2[1]

Po teoretickém povídání, se nyní již můžeme vrhnout na konkrétní výrobu plstěných oděvních doplňků.

Můžeme samozřejmě vyrábět také plst v celých kusech (plátech) a následně ji použít ji k šití, nebo jako pokrývku. Mnohem zajímavější a praktičtější jsou však plstěné bezešvé výrobky.
Pro tyto případy potřebujeme nejdříve výrobní formu. U takovéto výroby je podmínkou, aby výrobek plstěný na formě byl dvoustranně souměrný – jako je např. čepice, rukavice apod.

 

 
Chcete zkusit plstění?
Odkaz na eshop.
Navštivte Historické tržiště !
 

PLSTĚNÍ BEZ ALKALICKÉHO ČINIDLA A BEZ FORMY

Zde si přímo vypomůžu citací: Např. nekulturní Kalmykové berou vlnu vyprášenou, vyčištěnou, vypranou a usušenou, kterou na staré pokrývce rozestrou na 30cm vysoko. Tuto bílou ovčí vlnu podle svého vkusu prokládají barevnými vzorky. Polijou vřelou vodou, svinou do pokrývky a ovážou žíněnými provazy.
Svitek si přehazují z klínu na zem a zpět. Po dvouhodinovém válení je plstění skončeno…
(Ottův slovník naučný)

 

Tímto postupem bychom měli získat pokrývku či rovnou plochu pro další stříhání a šití. Experimentálně jsem to ovšem nezkoušel.
Naše další postupy se ovšem zaměří hlavně na bezešvé oděvní doplňky.

 

 

FORMA

Nejdříve si tedy vyrobíme formu, která výrazně přesahuje (o 5 i více centimetrů) velikost požadovaného výrobku. Tato forma byla v historii zřejmě dřevěná – vy si ji ale můžete jednorázově vyrobit z tvrdšího kartonu.
Pokud používáte dřevěnou formu (ze široké desky nebo sklížením), udělejte ji raději na větší velikosti. Menší velikosti z ní snadno vyrobíte při valchování. Na formě rašplí uhlaďte rašplí hrany do ztracena – forma nesmí mít ostré hrany (s možnou výjimkou u „spodní“ otevřené části, která se nakonec stejně odstřihne).

Dále si nachystáme tenčí pláty vlny. Čím hrubší – tím je plstění horší! Stačí pracovat s pláty okolo 0,5 cm. Pláty vlny lze podélně poměrně snadno oddělovat.

 Forma na čepici – je na ní jasně zřetelný přesah formy proti výslednému produktu.
Vidět jsou i obroušené hrany.
Forma na rukavici – opět je na ní vidět přesah formy oproti ruce. Tato forma nemá dosud obroušené hrany.

 

 

 

PLSTĚNÍ (na dřevěné formě)


Forma na čepici – je na ní jasně zřetelný přesah formy proti výslednému produktu.
Vidět jsou i obroušené hrany.

A) První strana formy

První vrstva: Plát česané vlny položíme na předem navlhčenou (namydlenou) formu a to tak, aby první vrstva věrně kopírovala velikost formy (případně ji lze udělat přes formu – jako u druhé vrstvy). Ideální je ji pokládat tak, aby směr vláken šel od spodní části (čepice, rukavice) nahoru. Případné výčnělky – u rukavic je takovým výčnělkem palec – by měly být pokládány samostatně ve
vlastním souběžném úhlu.

 

Druhá vrstva, kterou položíme v kolmém úhlu (do kříže) vůči předešlé, necháme přesahovat o 5 cm přes okraj formy. Delší přesahy odstraníme. Vlnu nikdy nestříháme, ale zásadně trháme!

Nyní navlhčíme vlnu vlažnou vodou s mýdlem či sodou (mýdlo není podmínkou, ale musí se vytvořit alkalické prostředí). Ve středověku by se dala jistě použít soda, mydlice lékařská či jiná alkalická náhražka. Při plstění jenom v teplé vodě, je tento proces také možný, ale nesmírně zdlouhavý.
[Moderně se plstí také v kyselém prostředí (roztok kyseliny sírové, pH = 2-3).]

Vlhčení probíhá tak, že si neustále namáčíme ruce ve vlažné vodě a mydlíme si je nad formou. Až je forma dostatečně vlhká (ani málo ani moc :c). Voda musí stačit na plné navlhčení obou položených vrstev.

 

 

B) Další vrstvy a spojování vrstev

Dalším krokem je mírné stlačování. To provedeme tak, že lehce přiložíme dlaň do středu formy a lehounce ji přitlačíme k podkladu. Pokud přitlačíte moc – dojde ke zhrudkování materiálu a výrobek můžete vyhodit. Postupně pomocí prstů stlačujete vlnu k sobě – od středu k okrajům. Až ji dostatečně stlačíte (cca 15 minut) – rozprostřete jemným krouživým hlazením vlnu k okrajům formy a kraje také mírně zahladíte.

Formu otočíte a usušíte si ruce!

 

Přebývající okraje poslední vrstvy přehnete na tuto druhou stranu formy (také navlhčené) a zbývající mezeru zaplníte další vlnou. Na ni vložíte další vrstvu. Zde si můžete vybrat jak budete postupovat.

  1. Rozložíte jen jednu vrstvu, která kopíruje velikost formy a další vrstvu překrývající formu o 5 cm.
  2. Rozložíte dvě vrstvy které kopírují velikost formy a další vrstvu překrývající formu o 5 cm.
  • Vždy dbejte na to, aby při kladení vrstev na sebe, byly vlákna vůči sobě v 90° úhlu!
  • Při otáčení formy dbejte na to, aby v krajích nebyla plst volná – jinak se vám bude vlna kumulovat v několika málo místech.

Takto postupujete podle potřeby síly plstě několikrát. Někdy stačí 4 vrstvy, ale lépe se mi osvědčilo 6-7. Ideálně se mi jevila kombinace 2 – 2 – 2 – 2 – 3 – 3, ale to už je na vůli každého z nás.

Osobně doporučuji si vrstvy čárovat na kus papíru. Pokud špatně počítáte, budete
mít nerovnoměrně tlustý výrobek!Druhá vrstva přesahuje forma. Na snímku je zároveň vidět nezbytné navlhčení mýdlovou pěnou. Po prvním otočení formy zahneme přesahující vlnu – volný prostor vyplníme vlnou.

 

 

C) Ukončení plstění na formě

Práci uzavíráte tím, že poslední vrstvu vytvoříte bez překrytí. Vznikne tak forma kompletně uzavřená do vlny.

  1. Nyní začínáme velice jemně formu krouživými pohyby hladit.
  2. Je dobré dbát na to, aby nikde nevznikaly převisy plstě a hladit všemi směry.
  3. Jemně hladíme asi 20 minut, přičemž stále přidáváme na intenzitě a tlaku.
  4. Plst by měla přestat na formě klouzat a měla by formu pevně obejmout (pokud máte spodní hranu dřevěné formy ostrou, tak se Vám tam bude hromadit volná plst).
  5. Nyní můžeme přitlačit. Hladíme tak dlouho, až začne povrch plsti jemně lechtat (nebojte, jde to poznat)
  6. Po celou dobu odsáváme vodu – případně propláchneme celou formu i s plstí v tekoucí vodě, abychom se zbavili mýdla.

 

 Ukončování plstění. Poslední vrstva je položená a rukou ji mírně utlačujeme k podkladu. Zakončené plstění – forma je pevně uzavřená v plsti.

 

 

D) Odstranění formy

Nyní odstřihneme nůžkami spodní část plsti a vyjmeme formu. Výrobek pořádně propláchneme pod tekoucí vodou, vysušíme a následuje dohlazování, valchování a konečné tvarování.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>