Hradiště Křenov – Mařín

Obec: Křenov

Správní obvod: Moravská Třebová
Mapa: KČT 50 C-3
GPS: X 36 19 026, Y 55 05 910
Poloha: Křenovské (Mařínské) hradisko, V šancích – na zčásti zalesněném návrší nad údolím Malonínského potoka, asi 1,5 km jihovýchodně od obce Křenov, západně nad osadou Mařín.
Přístup: Ze silnice Křenov – Zadní Arnoštov odbočit nenápadnou silničkou do osady Mařín, od konce silničky na severozápadním okraji osady pokračovat podél posledního stavení na sever a pak na západ polní cestou až k hradišti. Nebo z obce Křenov na jihovýchod po žluté zn.

Popis: Rozsáhlé trojdílné hradiště rozlohy asi 20 ha, s akropolí na náhorní plošině, chráněnou po obvodu zachovaným mohutným valem a příkopem, a podobně opevněnými dvěma předhradími připojenými k akropoli na jižní a severozápadní straně. Původní vstup se nacházel při styku valů jižního předhradí a akropole na východní straně areálu, v místě dnešního průjezdu valem u kapličky. Poloha osídlena zřejmě již v 8. stol., založení hradiště v 9. stol. snad souviselo s ložisky železné rudy v okolí. Druhotně bylo osídleno ještě ve 12. a 13. stol., zřejmě jen příležitostně jako útočiště. Místy poškozeno novodobou zemědělskou činností.

Zajímavost: V obci Křenov cenný areál barokního kostela sv. Jana Křtitele. Osada Mařín vznikla na konci 18. stol. na místě zaniklého panského dvora. V osadě u dřevěné zvoničky studna hluboká 70 m.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>