Dožínky na BialogroduSkončilo léto a také období sklizně. Nastal čas hojnosti. Avšak s ním přišel i čas vděku za vše, co dala Matka zem: za pole plná zrní, za stromy ověšené jablky a hruškami, či dokonce broskvemi…A tak Velesané přijali pozváni obyvatel z hradiště Bialogrod, spřáteleného rodu, jenž žije za řekou Olzou, a vydali se do dalekého kraje, aby společně s Bialogrodskými poděkovali bohyni Mokoši za dary země.
Přijeli i hosté ze severních zemí od Jantarového moře. Zaduněly bubny, rozezvučely se struny gudku a zazněly písně pro všeobecné veselí, i k poctě bohyně Mokoše. Koloval roh hojnosti, pronášely se děkovné řeči, dávaly se obětiny.
Pak obyvatelé Bialogrodu pozvali všechny na bohatou hostinu. Stoly prohýbaly pod hojností jídel, medovina a pivo tekly proudem a z hrdel zněl veselý smích a zpěv.

Takové bylo Swieto wiencowe na Bialogrodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>