Plstění III – valchování a zdobení

plst-ss-3[1]

Po té, co jsme si plstěním vyrobili konrétní výrobek, je jeho tvar a použití zatím více méně univerzální. V této chvíli jej ještě můžeme upravit (v rámci možností) do různých tvarů a hlavně velikostí.

Další využitelnou technikou je zdobení – to se sice provádí už při výrobě, ale jeho techniku si popíšeme až nyní.

 

 

Chcete zkusit plstění?
Odkaz na eshop.
Navštivte Historické tržiště !

VYHLAZENÍ

Po té, co vyndáme z výrobku formu jej musíme dohladit v ruce. Snažíme se také co nejvíce zahladit hrany vzniklé tvarem formy. U klobouku jej roztahujeme a hrouživými pohyby uhlazujeme do konečné podoby. V této chvíli je ještě stále výrobek výrazně větší než bude jeho finální podoba.

Tento celý proces trvá okolo 15-20 minut – někdy i déle. Jakékoliv urychlení či netrpělivost může výsledný produkt zničit! U dřevěné formy, kde hrany nejsou tak ostré a předchozí hlazení je silnější se toto hlazení zkracuje na 1/3 času.

 

VALCHOVÁNÍ

Valchování je proces, ve kterém kromě tepla, vlhka a opakovaného mechanického namáhání dojde ke srážení materiálu (a jeho zhušťování) do konečné velikosti.

Na tento proces potřebujeme lněnou látku a pevný rovný podklad (např. čedičovou desku).  

 

 

 1. Výrobek ponoříme na chvíli do horké vody (čím vyšší teplota – tím lé, tedy co ještě sneseme), vyjmeme, vykroutíme a rozložíme na připravenou látku. Přebývající látku (směrem od nás) přehneme přes výrobek a vše srolujeme do ruličky. Takto připravenou ruličku ještě za tepla válíme vší silou po pevné podložce (stačí tak 2 minuty). Za tuto dobu dojde k výraznému zkrácení vláken na kratší straně (tedy kratší při srolování), takže při rozbalení z látky nalezneme před sebou hrozivý asymetrický patvar.
 2. Výrobek opět ponoříme do horké vody a po vyjmutí položíme na látku opačnou stranou nahoru (tedy tou delší). Po vyválení dojde ke srovnání těchto dvou protilehlých stran.
 3. Podobně upravujeme celý výrobek (pokud možno z více stran) až jej dostaneme do požadované velikosti.

 

 

VYTVAROVÁNÍ

Po namočení do horké vody můžeme výrobek také zpětně roztahovat či jakkoliv upravovat výsledný tvar. K takovému upravování slouží především kopyta, ale v případě klobouku a rukavic jsem absenci kopyta nijak citelně nepociťoval.

Jakmile dosáhneme požadovaného tvaru, necháme výrobek na větrném místě uschnout. Na závěr upravíme výsledný tvar nůžkami (např. odstřihneme přebytečné části na okrajích.) a u klobouku případně dotvarujeme spodní zahnutý okraj.

Výrobek je hotov!

 
Téměř hotový klobouk Zastřižené hrany Hotový klobouk

 

 

ZDOBENÍ

Zdobení vzorem se provádí již na počátku celého výrobního procesu.

 • Především je třeba si vybrat vzor, který budeme chtít – například některý z motivů na opaskových nákončích apod.
 • Připravíme si barevnou / barvenou přízi a tu mezi dlaněmi jemně, za sucha, srolujeme do delších ruliček.
 • Požadovaný vzor vytvarujeme přímo na formu. Tento vzor následně překryje první vrstva vlny. Při plstění se vzor zapracuje do výrobku a když hotový výrobek na konci procesu otočíme – získáme tím pěkný vzor na povrchu.

 

 

Varování:
Dbejme na to, aby přírodně barvená vlna byla dobře ustálená a nezabarvovala okolní vlnu. Z tohoto pohledu se jako velmi zajímavé jeví plstění přírodní světlou a tmavou vlnou.
Výsledná plst se barví i silnými přírodními barvivy velice špatně – je výhodnější barvit přímo česanou vlnu.
Zdobení pomocí jehlic je podle všechj mi dostupných zdrojů uváděn jako moderní plstění apro RS by se neměl využívat (alespoň ne na akcích).

 

Poděkování:

 • Arrance
 • Muschovi
 • a mojí drahé slovanské ženě

 

Zdroje:

 • Prof. RNDr. Oldřich JIRSÁK, CSc., Ing. Klára KALINOVÁ, Ph.D.
 • Živočišná vlákna
 • Ottův slovník naučný
 • IT zdroje

 

Související odkazy:

 • Reportáž z plstění na Klecanské dílně – http://astera.wz.cz/aktivity/remesla/postupy/plsteni.html
 • Živočišná vlákna
 • Ottův slovník naučný
 • IT zdroje


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>